Kuveyt’te Güncel Asgari Ücret Ne Kadar ?

Ortadoğu’da bir ülke olan Kuveyt ya da Kuveyt Devleti, 4 milyon gibi bir nüfusa sahip olmasına rağmen önemli bir ülke olarak büyük bir ekonomiye sahiptir. Temel olarak ekonomisi petrol ihracatına dayanmakta olan Kuveyt petrol rezervi konusunda da dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir. Hatta GSYİH oranına göre dünyanın en zengin 7. ülkesi olarak görülen Kuveyt, insani gelişme endeksine sahip 31. sırada yer alan ülkedir.

Kuveyt’te Asgari Ücret

Ülkede resmi para birimi olarak Kuveyt dinarı kullanılmaktadır. 1 Kuveyt Dinarı 17.86 Türk lirası değer oluşturmaktadır. Bu değer dışında Amerikan doları ile karşılaştırma yapıldığında ise 1 Kuveyt Dinarı ile 3.29 Amerikan doları satın alınabilir. Bu değerler kapsamında da Kuveyt yaşam koşulları ve ödenen ücretler konusunda çok yüksek bir koşul oluşturulması gereken ülkeler arasında düşünülmektedir.

Kuveyt’te asgari ücret rakamları dünyanın en yüksek rakamlarını göstermesi gereken ülkelerden biri olarak düşünülmektedir. Ancak Kuveyt’te maaş ödemeleri için belirlenen rakamlar ise çalışan işçinin hangi milletten olduğu önemlidir. Ayrıca hangi vasfa sahip olduğuna ve ne kadar eğitim almış olduğuna göre de değişmektedir. Çok yüksek gelirlere sahip ve zengin bir ülke olmasına rağmen Kuveyt halkı özellikle yerli halk işletme sahipleri olduğu için çalışan işçileri üzerinde ayrımcılık yapmaktadır.

[irp posts=”266" name=”Hindistan’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Kuveyt Asgari Ücret 2019

Kuveyt‘te işletme sahiplerinin personelleri arasında yaptığı ayrıma göre asgari ücret rakamları değişiklik göstermektedir. Genellikle Kuveyt’te çok yüksek seviyede Amerikalı çalışan bulunmaktadır. Amerika vatandaşı olan çalışanlar ülkede genellikle en önemli işlerde çakışıp en yüksek maaş alan kesim içerisinde bulunur.

Hindistan, Nepal, Bangladeş, Avrupa ve Türkiye üzerinden birçok kişi de Kuveyt’te çalışmak için gitmektedirler. Ancak Kuveyt’te yaşayan ve çalışan Amerikalılar ile Avrupalılar üst sınıf vatandaşlar olarak görülerek değerli tutulmaktadır. Türkiye’den giden vatandaşlarımız Abd ve Avrupa’nın hemen arkasında yer almaktadırlar. Türkler genellikle değerli çalışanlar olarak görülerek beyaz yakalı yani ara ve üst kademe yönetici pozisyonunda çalıştırılmaktadır.

Çalışanlar arasında yapılan bu sınıf ayrımı bağlamında işçi maaşları Türk işçiler için 1500 dolar ile başlarken, 3000 dolara kadar çıkabilmekte ve Amerikalı vatandaşlar ise daha yüksek maaşlar alabilmektedir. Ancak belirli bir asgari ücret rakamı bulunmadığı için Hindistan veya Nepal gibi ülkelerden gelen işçiler ise en yüksek 400-500 dolar gibi rakamlara kadar çalışabilmektedir.

Kuveyt’te Asgari Ücretle Geçinmek

Kuveyt’te çalışan kişinin hangi milletten olduğu ve hangi görevle çalıştığı aldığı asgari ücreti de değiştirmektedir. Özel bir nokta olarak Kuveyt’te yerli halk çoğu zaman işletme sahibi olup çok nadir olarak çalışan kişi konumunda bulunur. Bu nedenle farklı milletlerden gelen kişiler almış oldukları maaşlara göre büyükşehir bölgelerinde rahatlıkla konut kiraları ödeyebilir. Ancak bazen de çok küçük konutlarda ve zor şartlarda yaşayabilir.

[i[irp posts=”274" name=”Katar’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]p>

Ülkede 500 Amerikan doları üzerinden maaş alan bir kişi 150 Kuveyt dinarı gelir elde etmiş olduğu için çok düşük yaşam koşullarına sahip olabilir. Bir beyaz yakalı personel 4000 dolar gibi bir maaş aldığında 1200 Kuveyt dinarı maaş elde ettiği için kiralık bir ev günlük normal gıda ve giyim masrafları hatta araç kullanımı gibi koşullar elde edebilmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply