Hindistan’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Hindistan’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Son yıllarda gelişmekte olan ülkelerden bir tanesi olan Hindistan’da asgari ücret ne kadar ? Asgari ücretle çalışanlar ne kadar maaş alır ? Asgari ücretle Hindistan’da geçinmek mümkün müdür gibi soruların cevaplarını vermeye aynı zamanda asgari ücret ile alakalı bazı önemli bilgilerin verilmeye çalışıldığı yazı dizisi.

İktisadi temeller, ekonomik gerçekler üzerine kurulmuştur. Bu sayede ekonomideki makro ekonomik göstergelerin, ekonominin gidişatına yön vermesi muhtemeldir. Öncelikle devletlerin, kişi başına düşen geliri yüksek miktarda tutmasını sağlamak, makroekonomik analizlerin ve değerlendirmelerin iyi şekilde yorumlanması sayesinde yapılacaktır. En büyük devletler bile, vatandaşlarının istedikleri seviyelere gelmek için sürekli yeni ekonomi politikaları üretirler.

Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar ? Detaylı Bilgiler

Devletlerin en önemli sosyal görevlerinden bir tanesi de, vatandaşların kişi başına düşen gelirin yanında, iş bulma isteklerini yerine getirmektir. Elbette hiçbir ekonomide işsizliğin olmaması diye bir durumdan bahsedilemez. Çünkü bu durum, çok zor ve imkansız bir başarı olacaktır. Ekonomik değerlerin, ilk temel kurallarında bile böyle bir durumla karşılaşılmaz. Klasik iktisatçılar ve Keynesçi zihniyet bile, farklı görüşlere ve taban tabana olmalarına rağmen, işsizlik konusunda herhangi bir sıfır durumu öngörmezler.

Hindistan’da Asgari Ücret Uygulaması

Hindistan, tarihi boyunca birçok farklı devletin sömürüsüne maruz kalan, fakat şu an dünyanın en hızlı şekilde büyüyen ülkelerinden bir tanesidir. Tarihinden gelen bu sömürülmenin, vatandaşlara yansımasını önlemek için Hindistan’da asgari ücret uygulamasına önem verilmektedir. Bu sayede de işçi sınıfının, kapitalist işverenler yüzünden ezilmesi önlenmiştir.

Hindistan’da asgari ücret uygulaması genellikle saatlik bir sistemde belirlenmektedir. Yasal olarak Hindistan sınırları içerisinde 48 saatlik çalışma gerçekleştirilmesi gerekir. Günde ortalama 9 saat mesai yaptırılır. Bu sayede belirlenen taban fiyat, işverenlerin işçinin durumuna göre arttırmasına açık olacaktır.

Hindistan’da Asgari Ücret

Hindistan’da belirlenen asgari ücretin günlük değeri 160 Rupi’dir. Yaklaşık olarak 3 dolar eden bu ücret, aslında Hindistan’da ekonomik şartların ne derece zor olduğunu göstermektedir. Bir işçi, vasıflı olduğu halde Hindistan sınırlarında en fazla 200 dolarlık bir asgari ücret kazancı sağlayacaktır. Emekli olmak isteyen asgari ücretli kişilerin en az 58, en fazla 65 yaşına kadar çalışması gerekecektir.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Eyaletlerin hepsinde yasal alt sınır olarak belirlenen 160 Rupi, bazı durumlarda uygulamada daha yüksek bir hal alır. Bu durum, eyaletin daha zengin ve ekonomik anlamda daha değerli olduğunun göstergesidir. Hindistan’da 65 yaşına gelen ve primini dolduran herkes emekli sayılacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?