Gürcistan’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Hükümetler, vatandaşları üzerindeki sosyal devlet görevini yerine getirmek için çeşitli uygulamaları yerine getirirler. Bunların başında asgari ücret uygulamaları gelmektedir. Ekonomide asla sıfıra inmeyecek olan işsizliğin makroekonomik değerlerde azaltılması için, hükümetler vasıfsız kişilerin de çalışma sektörüne girmesini istediler. Bu yüzden de asgari bir alt limit uygulaması başlatıldı.

Asgari ücret uygulamasının amacı, aslında kapitalist düzende işverenlerin çalışanları ezmesini engellemektir. Aynı zamanda asgari ücret uygulaması sayesinde, çalışanların belirli bir yaşam standardının altına düşmesi engellenmektedir. Gürcistan, asgari ücreti piyasasında koruyan ülkelerden bir tanesidir. Karadeniz’in doğusunda bulunan Gürcistan, yaşam standartlarının bölgedeki ülkelere göre ucuz olmasıyla ünlenmiştir.

Gürcistan Asgari Ücret Uygulaması

Gürcistan’da iş fırsatları birçok farklı sektörde yoğunlukla bulunmaktadır. Bu yüzden de genel olarak çalışanlar iş bulma konusunda sorun yaşamazlar. Gürcistan’da resmi olarak haftada 40 saat çalışmak mümkündür. Fakat genelde işçiler, bu resmi mesai saatinden daha fazla çalışmaktadır. Fazla mesai yapan çalışanların, gün sonunda parasını alması genel bir uygulama haline gelmiştir.

Gürcistan’da iş başlangıcı ve bitişi 09.00 ile 17.00 saatleri arasındadır. Aynı zamanda resmi ve dini bayramlarda işçilerin çalışmasına izin verilmez. Bunun dışında Gürcistan’da işçilerin noel ve yılbaşı tarihlerinde toplamda iki hafta boyunca tatil hakları bulunmaktadır. Fabrikasyon sürecine hızlıca geçiş yapan Gürcistan’da, bu sayede işçilerin bedenen yorulmasının da önüne geçilmektedir.

Gürcistan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Gürcistan’da yerli para birimi Gürcistan Larisi’dir. 1 Euro toplamda 2.91 Gürcistan Larisi (Gel) etmektedir. Genel olarak bakıldığında değerli bir yerel paraya sahip olan Gürcistan’da aynı başarı asgari ücret uygulamasında gösterilmez. Genel olarak işverenlerin kendilerinin belirlediği asgari ücret fiyatı, piyasadaki her sektörde farklı şekilde uygulanmaktadır. Bu yüzden de, işçiler arasında bir standart yoktur. Ortalama olarak asgari ücretin aylık 326 Gel olduğundan bahsedilmektedir. Aynı zamanda bu ücreti veren inşaat firmalarında, 700 Gele kadar artan asgari ücretler görülmektedir. Tıp alanında verilen asgari ücretin 2 Bin Gel olduğu belirtilmektedir. Fiyatların ucuz olduğu ülke olan Gürcistan’da verilen bu maaşlara göre belirli bir yaşam standardı yakalanması mümkün olacaktır.

Yine ne kadar asgari ücret verdiği merak edilmekte olan bir diğer ülke Moldova’da asgari ücret oranları ile ilgili yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

Comments (No)

Leave a Reply