Fransa Asgari Ücret, İşçi Maaşları ve Aylık Masraflar

Fransada asgari ücret ne kadar, Fransada asgari ücret oranları, Fransada asgari ücretle geçinilir mi
0

Fransa her zaman Avrupa’nın önde gelen üyelerinden biri olmuştur. Ekonomik reform ve siyasi reform hareketleri gerçekleştirmiş olan Fransa, 2018 yılında başlayan olaylarla da Avrupa’da bir hareketlenme oluşturmuştur. 2019 yılına kadar uzayan olaylarla birlikte sarı yelekliler olarak adlandırılan grup, Avrupa’da büyük bir hareket başlatmıştır. Genel olarak ekonomik temellere dayanmakta olan bu protestolar son dönemde popüler hale gelmiştir. Özellikle 2018 yılında asgari ücret rakamlarının değişmemesi ve işçilerin istediği artışlar dolayısı ile ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Fransa Asgari Ücret

Fransa’da 2018 yılında 1498,47 Euro olarak ödenmekte olan asgari ücret, dar gelirli vatandaşlar tarafından yeterli düzeyde bulunmamıştır. Bu nedenle birçok vatandaş ve özellikle sarı yelekliler olarak bilinen grup asgari ücret rakamlarında zam yapılmasını talep etmiş ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi için tepkilerini ortaya koymuştur. Bu tepkiler çok daha büyük bir noktaya ulaşarak, halk olayları ortaya çıkmasına kadar ilerlemiştir.

Dünyanın en ünlü ve en güçlü ülkelerinden biri olarak bilinen Fransa, sağladığı konfor ve yaşam standartlarına karşın yine de bu baskı ve olaylar ile karşı karşıya kalmıştır. Asgari ücret rakamlarının ortaya çıkarmış olduğu bu soruna rağmen aslında Fransa’da birçok işletme asgari ücretin üzerinde 2000 Euro gibi rakamlar ile ödeme dahi gerçekleştirmektedir.

Fransa’da haftalık olarak maksimum 35 saat çalışma süresi belirlenmiş olması ile birlikte sendikalaşma oranı çok düşük olduğu için yine de bazı haksız durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu göstergelerin takip edilmesi ile Fransa’da bazı bölgelerde asgari ücretin yeterli düzeyde bazı bölgelerde ise yetersiz düzeyde olduğu anlaşılabilir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler
1 6

Fransa Asgari Ücret 2019

Bilhassa sarı yelekliler tarafından ortaya çıkan baskı ve yapılan eylemler ile birlikte 2019 yılı itibariyle Fransa yönetimi asgari ücrete zam yapılması kararı almıştır. Bu karar ile birlikte Cumhurbaşkanı Macron tarafından yapılan açıklama sayesinde asgari ücret üzerinde 100 Euro zam yapılması ile birlikte rakamın 1600 Euro’ya yükseltilmesi konusunda karar alınmıştır.

Bu asgari ücret tutarı altında maaş ile çalışan kişiler ise part-time çalışma şartları ile çalışıyor şeklinde belirlenmiş olacaktır. Bu kadar yüksek bir asgari ücret zammı yapılmış olmasına rağmen ülkede sarı yelekliler olarak bilinen grup halen zam oranını yeterli bulmamaktadır. Asgari ücret üzerinden vergi ile kesintilerin kaldırılması gerektiğini de beyan etmeye başlamışlardır.

Fransa’da Asgari Ücret İle Geçinmek

Fransa’da asgari ücret rakamları ile geçim sağlanabilmesi için belirli bölgelerde yaşamak gayet uygun olurken belirli bölgelerde ise yaşam gayet zor olabilir. Özellikle Fransa’nın belirli bölgeleri olarak görülen Paris, Nice ve diğer şehirlerde yaşam koşulları farklıdır.

Paris ve Nice gibi şehirlerde yaşam koşulları çok yüksek değerler gösterirken, kalan diğer şehirlerde ise ücretler hemen hemen aynı rakamları göstermektedir. Paris’te kira masrafları en küçük bir stüdyo daire de dahi 400 Euro gibi bir rakam gösterebilmektedir. Gıda ve ulaşım gibi masraflar göz önünde bulundurulduğunda, ortalama olarak her gün 10-15 Euro gibi bir masrafa katlanmanız da gerekebilmektedir.

Fransa’da asgari ücret tutarı Türkiye ile karşılaştırıldığında, yani TL ye çevrildiğinde çok yüksek görünebilir. Ancak Fransa’da ki yaşam şartları ve masraflar göz önüne alındığında o kadar da yüksek bir meblağ değildir. Ancak Fransa’da asgari ücretle çalışan bir kişi Fransa’da oldukça rahat bir şekilde yaşayabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.