Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Türkiye’nin doğusunda Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktasında yer alan Azerbaycan, bir Kafkas ülkesi olarak yaklaşık 10 milyon nüfusa sahiptir. Türkiye ile kardeş ülke konumunda bulunan Azerbaycan’da resmi para birimi olarak Azerbaycan manatı kullanılmaktadır. 1 TL karşısında 0.31 Azerbaycan manatı temin edilmesi mümkün olurken, 1 Amerikan doları karşılığında ise 1.71 Azerbaycan manatı temin edilmesi mümkündür.

Azerbaycan’da Asgari Ücret Uygulaması

Son yıllar içerisinde ekonomik durum olarak gelişmiş bir yapı içerisinde bulunan ve giderek daha gelişen bir noktaya ulaşan Azerbaycan, para birimi ile Türk para birimine göre daha değerli bir durumda bulunmaktadır. Kültürel ve tarihi olarak Türk yapısı ile benzer bir yapıya sahip olan Azerbaycan, yaşam koşulları anlamında da benzer bir yapı göstermektedir.

[irp posts=”523" name=”Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Neredeyse Türkiye’de alınan asgari ücretle sağlanan geçim Azerbaycan’da asgari ücretle sağlanan geçime denktir denilebilir. Ancak başkentler açısından karşılaştırma yapıldığında, Azerbaycan başkenti Bakü, Türkiye başkenti İstanbul’a göre daha ucuz bir şehir olmakla birlikte diğer şehirler yaklaşık olarak eşit yaşam şartları oluşturmaktadır.

Azerbaycan Asgari Ücret 2019

Azerbaycan’da net asgari ücret 2019 yılı itibari ile belirlenmiş olmamasına rağmen 2018 yılı içerisinde tespit edilmiş son asgari ücret yaklaşık 2000 TL civarında bir rakam oluşturmaktadır. Bu rakam Azerbaycan manatı ile dönüşüm yapıldığında, yaklaşık olarak 650 Azerbaycan manatı üzerinde bir değer göstermektedir.

En son 2018 yılı içerisinde Azerbaycan’da ödenmiş olan asgari ücret brüt olarak 541 manat şeklinde hesaplanmıştır. Bu miktar Amerikan doları karşılığında yaklaşık olarak 100 dolar gibi bir rakam oluşturmaktadır. Günümüz ekonomik durumu düşünüldüğünde, Türkiye’de uygulanan asgari ücret ile Azerbaycan’da uygulanan asgari ücret neredeyse aynı rakamlara tekabül etmektedir.

Çalışma koşulları açısından Azerbaycan’da özellikle Bakü ve Gence şehirleri iş imkanları için zengin şehirlerdir. Fakat diğer şehirlerde çok yüksek iş imkanları bulunmamaktadır. Petrol ve doğalgaz fiyatlarının ucuz olması ve yaşam koşullarını Azerbeycan için avantajlı hale getirmiştir.

Azerbaycan’da Asgari Ücret İle Geçinilir mi ?

Azerbaycan gibi bir ülkede asgari ücret ile geçinmek isterseniz, öncelikle çalışma koşullarını göz önünde bulundurmalısınız. Neredeyse Türkiye ile aynı sistemde Sabah 8 akşam 5 arasında çalışılmaktadır. Türkiye ile benzer lezzetlere ve mutfak kültürüne sahip ülkede iklim koşulları da benzerlik gösterir.

[i[irp posts=”517" name=”Çin’de Asgari Ücret Ne Kadar ?”]p>

Azerbaycan’da yaşamak için manat üzerinde birikim ve yatırım gerçekleştirebilirsiniz. Azerbaycan’da yaşam koşulları düşünüldüğünde, ulaşım, yakıt ve gıda masrafları gayet uygundur. Ülkede yerleşim için kira masrafları düşünüldüğünde, 200 manat ile başlayan miktarlarda kira giderleri görülebilmektedir.

Diğer yaşam giderleri düşünüldüğünde ise en yüksek oranda 100 Manat gibi miktarlara ulaşan faturalar ile elektrik, yaklaşık 20 manat kadar su masrafı ve 30 manat gibi bir doğalgaz masrafı ile birlikte kolay bir ev yaşamı sağlanabilir. Manatpara biriminin ekonomi platformlarında gösterimi AZN şeklinde olmaktadır. 4 kişilik bir aile aylık 200 manat gibi bir ücret ile gayet rahat gıda masraflarını ve ev masraflarını karşılayabilir. Giyim konusunda ise ülkede Türkiye’de üretilmiş giyim ürünleri sıklıkla tercih edilmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply